IVECO Vysoké Mýto. Aneb na co máme odbory?

O demonstracích v bývalé Karose Vysoké Mýto jste už určitě všichni slyšeli. Je třeba uvést určité věci na pravou míru.

Podstata problému tkví v rozdílných pracovních podmínkách a platech pro zahraniční a tuzemské pracovníky. Proč mají polští či ukrajinští pracovníci pobírat 55 000,- Kč, zatímco stejně kvalifikovaný našinec o třetinu méně? Proč mají zahraniční pracovníci obrovské procento zmetků, ve 14:00 hodin jim vše vypadne z rukou, a jdou domů. Oproti tomu Čechům jsou nařízeny přesčasy, kde dodělávají po cizincích práci, případně opravují jejich zmetky. Někdo by mohl sarkasticky poznamenat: alespoň si vydělají! Jenže boj za osmihodinovou pracovní dobu, kdy počet hodin je i logickým procentem lidského života, začal už před více než sto lety. To by si měli uvědomit všichni zaměstnavatelé a především odborářští bossové.

Pak je zde zcela mylný a scestný názor předsedy Svazu průmyslu Jaroslava Hanáka. Firmám chybí 290 000 lidí, potřebujeme ekonomické migranty! Skutečně potřebujeme lidi, co nic neumí? Nebylo by lepší lépe zaplatit naše lidi? Vy byste pracovali za 14 500,- hrubého (třeba jako v Hlinsku nebo v průmyslových zónách v Havířově či Karviné)?

Těch 500 000 cizinců poslat rychle domů. Nemakačenků je tu i tak dost, jen je k práci dokopat. Tj. začít dodržovat zákony a odstranit dvojí metr na úřadech práce, kde jedni musí a druzí nemusí.Určitě nemusím dodávat,jakou barvu pleti mají ti,co nemusí.

Dalším problémem je minimální mzda. Tedy celkem 8 minimálních mezd v rozmezí 13 350,- až 26 700,- Kč. Pracující rukama má nejméně, hlupák s vysokou školou či burzovní spekulant, ti pak nejvíce. Nebyla by spravedlivá jednotná minimální mzda pro všechny? Všichni potřebují jíst a slušně žít. Národní obroda navrhuje částku 30 000,- Kč pro všechny a bez rozdílu profese. To by neměl být problém, když podle kouzelníků s čísly je u nás průměrná mzda 31 851,- Kč (2018). Zde si položme otázku: kolik z vás tolik skutečně bere?

Odbory v celé ČR, kapitola sama pro sebe. Politický přívěšek ČSSD. Nic jiného. Co kdy udělaly pro zlepšení pracovních podmínek? Nic.

Zaměstnanci IVECA (s pomocí členů a příznivců politického hnutí Národní obroda!) zahájili protestní akce a shromáždění. Teprve až pak se laskavě připojily odbory – a nyní vše vydávají za svou činnost a aktivitu. Přiživila se i DSSS, která předtím o situaci věděla. Zlepšení pracovních podmínek a růst mezd (2017, 2018) nebyl v žádném případě výsledkem činnosti odborů. Těm to je 30 let jedno za jaké almužny pracujeme. Holt už to nikdo za ty platy nebyl ochoten dělat, tak zaměstnavatelé byli nuceni přidat na mzdách. Ani odbory, ani vláda, ani tripartita, pro to neudělaly vůbec nic.

Richard Falbr, předseda ČMKOS 1994-2002, 10 let v Evropském parlamentu, tento údajný „táta odborů“, co za tu dobu zajistil pro dělníky? Nic.

Milan Štěch, předseda ČMKOS 2002-10, 8 let předseda Senátu ČR, bývalý komunista, co on? Opět nic.

Českomoravská konfederace odborových svazů? (před deseti lety 600 000 členů, dnes 300 000) Zapátrejme v paměti. Kdy zorganizovala nějaký protest nebo stávku? Nikdy.

A tripartita? Tam se jen dohodnou podnikatelé s vládou. A to jak dál, nás pracující, dřít z kůže.

IVECO Vysoké Mýto. Aneb na co máme odbory?

O demonstracích v bývalé Karose Vysoké Mýto jste už určitě všichni slyšeli. Je třeba uvést určité věci na pravou míru.

Podstata problému tkví v rozdílných pracovních podmínkách a platech pro zahraniční a tuzemské pracovníky. Proč mají polští či ukrajinští pracovníci pobírat 55 000,- Kč, zatímco stejně kvalifikovaný našinec o třetinu méně? Proč mají zahraniční pracovníci obrovské procento zmetků, ve 14:00 hodin jim vše vypadne z rukou, a jdou domů. Oproti tomu Čechům jsou nařízeny přesčasy, kde dodělávají po cizincích práci, případně opravují jejich zmetky. Někdo by mohl sarkasticky poznamenat: alespoň si vydělají! Jenže boj za osmihodinovou pracovní dobu, kdy počet hodin je i logickým procentem lidského života, začal už před více než sto lety. To by si měli uvědomit všichni zaměstnavatelé a především odborářští bossové.

Pak je zde zcela mylný a scestný názor předsedy Svazu průmyslu Jaroslava Hanáka. Firmám chybí 290 000 lidí, potřebujeme ekonomické migranty! Skutečně potřebujeme lidi, co nic neumí? Nebylo by lepší lépe zaplatit naše lidi? Vy byste pracovali za 14 500,- hrubého (třeba jako v Hlinsku nebo v průmyslových zónách v Havířově či Karviné)?

Těch 500 000 cizinců poslat rychle domů. Nemakačenků je tu i tak dost, jen je k práci dokopat. Tj. začít dodržovat zákony a odstranit dvojí metr na úřadech práce, kde jedni musí a druzí nemusí.

Dalším problémem je minimální mzda. Tedy celkem 8 minimálních mezd v rozmezí 13 350,- až 26 700,- Kč. Pracující rukama má nejméně, hlupák s vysokou školou či burzovní spekulant, ti pak nejvíce. Nebyla by spravedlivá jednotná minimální mzda pro všechny? Všichni potřebují jíst a slušně žít. Národní obroda navrhuje částku 30 000,- Kč pro všechny a bez rozdílu profese. To by neměl být problém, když podle kouzelníků s čísly je u nás průměrná mzda 31 851,- Kč (2Q 2018). Zde si položme otázku: kolik z vás tolik skutečně bere?

Odbory v celé ČR, kapitola sama pro sebe. Politický přívěšek ČSSD. Nic jiného. Co kdy udělaly pro zlepšení pracovních podmínek? Nic.

Zaměstnanci IVECA (s pomocí členů a příznivců politického hnutí Národní obroda!) zahájili protestní akce a shromáždění. Teprve až pak se laskavě připojily odbory – a nyní vše vydávají za svou činnost a aktivitu. Přiživila se i DSSS, která předtím o situaci věděla. Zlepšení pracovních podmínek a růst mezd (2017, 2018) nebyl v žádném případě výsledkem činnosti odborů. Těm to je 30 let jedno za jaké almužny pracujeme. Holt už to nikdo za ty platy nebyl ochoten dělat, tak zaměstnavatelé byli nuceni přidat na mzdách. Ani odbory, ani vláda, ani tripartita, pro to neudělaly vůbec nic.

Richard Falbr, předseda ČMKOS 1994-2002, 10 let v Evropském parlamentu, tento údajný „táta odborů“, co za tu dobu zajistil pro dělníky? Nic.

Milan Štěch, předseda ČMKOS 2002-10, 8 let předseda Senátu ČR, bývalý komunista, co on? Opět nic.

Českomoravská konfederace odborových svazů? (před deseti lety 600 000 členů, dnes 300 000) Zapátrejme v paměti. Kdy zorganizovala nějaký protest nebo stávku? Nikdy.

A tripartita? Tam se jen dohodnou podnikatelé s vládou. A to jak dál, nás pracující, dřít z kůže.

Poslední informace jsou pro Čechy krajně nepříznivé,ne-li frustrující.K 255 Polákům přibude dalších 150,100 Ukrajinců a 60 Azerbajdžánců.Firma se nesnaží nalákat další české pracovníky a cizincům poskytuje lepší podmínky než Čechům.Nastoupí ihned jako kmenoví pracovníci,kdežto Češi jsou nuceni pracovat pod agenturami, navíc gasarbaiteři dostanou bezplatné ubytováni a vyšší mzdy než našinci….Takovou práci bych bral určitě i já,je to ostudou,že český dělník a české ruce jsou vždy až na posledním místě.

Politické hnutí Národní obroda vždy bude podporovat spravedlivý boj zaměstnanců. Dokud nebude mít poslední dělník, poslední pokladní v Kauflandu, poslední řidič autobusu, co si zaslouží! Do té doby musí náš boj pokračovat! V pravý čas buďme v ulicích a na náměstích našich měst! Jak zní dvě z našich hesel: NAŠE ULICE, NAŠE MĚSTA! JEDEN LID, JEDEN BOJ, JEDNA VÍRA!

Výkonný místopředseda politického hnutí Národní obroda /NOB/ Pavel Matějný

Politické hnutí Národní obroda vždy bude podporovat spravedlivý boj zaměstnanců. Dokud nebude mít poslední dělník, poslední pokladní v Kauflandu, poslední řidič autobusu, co si zaslouží! Do té doby musí náš boj pokračovat! V pravý čas buďme v ulicích a na náměstích našich měst! Jak zní jedno z našich hesel: NAŠE ULICE, NAŠE MĚSTA! JEDEN LID, JEDEN BOJ, JEDNA VÍRA!

Výkonný místopředseda politického hnutí Národní obroda /NOB/ Pavel Matějný

About the author